July 25, 2023

Dainininkė Nombeko Augustė: nelegalus muzikos klausymasis yra vagystė

Šiais laikais skaitmeninėje erdvėje gausu platformų, kuriose legaliai bei patogiai galima klausytis muzikos, žiūrėti mėgstamus filmus ar serialus. Atrodytų, kad „piratavimo“ laikai – jau seniai pamiršti. Vis dėlto nelegalus turinio vartojimas išlieka itin opia problema, o vis garsiau apie tai ima kalbėti ir žymūs Lietuvos atlikėjai. Jei žmonės gali pasirinkti už kažką nemokėti, tai su mielu noru ir nemokės, savo ruožtu sako dainininkė Nombenko Augustė.

„Power Hit Radio“ radijo laidose atlikėja Nombenko Augustė, „AGATA“ direktorė Agnė Begetė bei kampanijos „Legalija“ atstovė Kornelija diskutavo apie nelegalaus autorinio turinio vartojimo žalą bei skatino pavaikščioti savo mėgstamų atlikėjų batuose.

 

Muzika viešose vietose dažnai groja nelegaliai

„Žmonės muziką nelegaliai kelia į platformas, be leidimo naudoja viešose vietose. Situacija tikrai yra geresnė negu buvo prieš kažkiek metų, bet tai vis dar tai vyksta“, – susirūpinimą radijo laidoje išreiškė Lietuvos gretutinių teisių asociacijos „AGATA“ direktorė Agnė Begetė.

Ji pabrėžė, kad klausytis mėgstamą muziką galima tokiose platformose kaip „Spotify“ ar „Youtube“, tačiau tik asmeninėms reikmėms. Norint muziką leisti renginiuose, restoranuose ar kitose viešose vietose, tam reikia turėti leidimą. Taip pat pašnekovė pažymėjo, kad kai yra pažeidžiamos kūrėjų teisės, nuo to nukenčia visi, nes nelegalus turinio naudojimas atlikėjus paprasčiausiai demotyvuoja toliau kurti.

„Visi norime girdėti kuo daugiau naujos ir legalios muzikos. Jeigu bus pirataujama ir teisės bus pažeidžiamos, kūrėjams ir atlikėjams bus daug sunkiau kurti naują muziką ir investuoti į kūrybą“, – kalbėjo A. Begetė.

„AGATA“ direktorės teigimu, kai viešose vietose yra leidžiama muzika (kur dažniausiai vykdoma ir komercinė veikla), atlikėjai ir autoriai turi teisę gauti atlygį už jų kūrybos panaudojimą. Todėl norint viešose vietose muziką leisti legaliai, reikia kreiptis į asociacijas, sako pašnekovė.

„Reikia kreiptis į asociaciją „LATGA“, kuri vienija autorius, ir „AGATA“, kuri vienija atlikėjus ir prodiuserius, bei gauti leidimą muziką leisti viešoje vietoje“, – paaiškino A. Begetė.

 

Nombenko Augustė: tai yra vagystė

Muzikos atlikėja Nombenko Augustė sakė, kad „piratavimas“ liečia ir ją pačią bei priminė, jog už kūrybinį turinį reikia išmokti mokėti pinigus. Kitu atveju tai – vagystė.

„Čia net ne dėl pinigų, bet kai tu kuri žmonėms, norėtųsi gauti tą grįžtamąjį ryšį. Ten gi nekainuoja milijonų, – pastebėjo dainininkė. – Bet jeigu mes galime pasirinkti už kažką nemokėti, tai tikrai su mielu noru dažnai nemoka žmonės. Tačiau visas nelegalus klausymasis, parsisiuntinėjimas yra vagystė.“

Siekiant jaunus žmones supažindinti su legalaus turinio ir autorinių teisių tema, Kultūros ministerijos projekto „Naudok legaliai!“ metu netgi buvo sukurta speciali grupės „Jauti“ tematinė daina, 12 edukacinių vaizdo įrašų bei kompiuterinis žaidimas „Legalija“.

Žaidimą sakė išbandžiusi ir Nombenko Augustė. Nors kompiuteriniai žaidimai jai labai nesiseka, „Legalija“ dainininkei patiko.

„Buvo labai smagu. Ten yra padaryta tokia parduotuvė su muzikiniais albumais – „8 kambario“, Beatrich, grupės „Jauti“ ir kitų. Gali pasirinkti žaisti kaip piratautojas arba kaip saugotojas. Piratautojai atbėga į parduotuvę, pavogia tavo albumą ir pabėga. Jie bėga, o tu turi juos gaudyti, – pasakojo atlikėja. – Šitas žaidimas patiko, jis buvo gana paprastas ir lengvai perprantamas.“

 

Didžioji dalis jaunuolių turinį vartoja nelegaliai

Savo ruožtu kampanijos „Legalija“ ambasadorė Kornelija paaiškino, kad Legalija.lt yra internetinis puslapis, skirtas jaunuoliams, kurie skaitmeninėje erdvėje mėgsta klausytis muzikos, žiūrėti filmus ar serialus.

„Kurk Lietuvai“ komandos Kultūros ministerijoje atliktas tyrimas parodė, kad apie 77 proc. jaunuolių Lietuvoje nelegaliai vartoja įvairų autorinį turinį.

„Pavyzdžiui, iš „Youtube“ MP3 formatu siunčiasi „8 kambario“ dainas. Norima iškomunikuoti, kad galbūt susitikime gyvai su savo mėgstamais atlikėjais, pažinkime juos, pamatykime, kad tai yra tikras gyvas žmogus, o ne tik kažkur skaitmeninėje erdvėje egzistuojantis kūrėjas. Tai yra žmogus, kuris dirba darbą ir už tai gauna atlyginimą tada, kai jūs legaliai naudojate jo kūrybą“, – kalbėjo „Legalijos“ ambasadorė.

Kampanijos metu siekta mažinti atstumą tarp garsių šalies kūrėjų ir jų gerbėjų, spręsti nelegalaus turinio vartojimo problemą. Primintina, kad autorių sukurtas intelektinis produktas yra saugomas, o legalus autorinio turinio naudojimas skatina atlikėjų kūrybą. Be to, už turinio vagystę galima gauti baudą, o „piratavimas“ taip pat kelia riziką užkrėsti savo įrenginį virusais ar kenkėjiškomis programomis.

Kultūros ministerijos projekto metu sukaupta medžiaga yra prieinama visiems. Be to, ji bus parengta taip, kad ja būtų patogu naudotis jauniesiems bibliotekų lankytojams, mokytojams ir visiems, su jaunimu diskutuojantiems apie nelegalaus turinio naudojimo žalą.

Kampanija yra finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.