Pagal nelegalaus turinio vartojimą Lietuva tarp visų Europos Sąjungos (ES) šalių užima 3 vietą, rodo ES intelektinės nuosavybės tarnybos duomenys. Vidutiniškai interneto vartotojas Lietuvoje prie nelegalaus turinio prisijungia apie 12 kartų per mėnesį. ES vidurkis– maždaug 6 kartai. Jaunosios kartos atlikėjos ir dainų autorės Paulina Paukštaitytė ir Petunija įsitikinusios – vartodami turinį nelegaliai, pavyzdžiui, klausydamiesi muzikos ar žiūrėdami filmus bei serialus nelegaliose platformose internete, ne tik atimame kūrėjams priklausantį atlygį už jų darbą, bet ir taip išreiškiame jiems nepagarbą.
„Vieša paslaptis, jog muzikos kūrėjai gauna itin mažus atlyginimus iš pagrindinių muzikos pasiklausymo platformų, pavyzdžiui, „Spotify“, už tai, kad jose patalpina savo kūrybą. Jei mūsų muzikos klausomasi nelegaliai – negauname ir to. Tai skaudina, nes dainų kūrybai ir leidimui reikiamas lėšas surinkti – sunku, – pasakoja Petunija. – Jau senai niekas nebeperka CD diskų, vinilai turi limituotus tiražus, tad pasiklausymo platformos, koncertai – pagrindiniai pajamų šaltiniai šiuolaikiniams atlikėjams.“
Dainų „Nemylėjau“, „Galbūt“, „Jei gyvenčiau mėnuly“ ir kt. autorė P. Paukštaitytė taip pat pastebi šią problemą ir pabrėžia, kad vartojant turinį nelegaliai iš kūrėjo ne tik atimamos pajamos, bet ir jam parodoma nepagarba.
„Tai galima palyginti su situacija, kai mokykloje, mokytojai paprašius atsakyti į klausimą, vienas mokinys atsako, o kitas, išgirdęs teisingą atsakymą, jį pakartoja garsiau ir gauna pažymį. Kūrėjai šiame palyginime yra mokiniai, kurie pirmieji atsako į klausimą, nelegalios platformos – garsiau už juos atsakymą pasakantys klasiokai, klausytojai – mokytoja. Gaila, kai vaikas, žinojęs teisingą atsakymą negauna gero pažymio. Lygiai taip pat skaudu ir tada, kai atlikėjai negauna atlygio už savo kūrybą, nes kažkas ją patalpina į nelegalias platformas.“
Suvokimas – pradėjus kurti savo muziką
P. Paukštaitytė pasakoja, kad legalaus turinio naudojimo svarbą suprato tada, kai pati pradėjo ją kurti, atlikti: „Nenoriu būti apvogta. Kai tik išleidžiu naują dainą, ją užregistruoju, kad mano kūrinys nebūtų naudojamas be leidimo.“
„Dirbdama su kitais muzikantais, atlikėjais, dainų autoriais, pamačiau, kiek daug darbo ir aistros yra įdedama į kiekvieną kūrinį. Viso proceso išgyvenimas – chaosas, nusivylimas, taisymas ir džiaugsmas dėl galutinio varianto – padėjo suvokti, kad kiekvienas kūrinys yra unikalus ir vertingas“, – sako dainų autorė ir atlikėja.
Ji teigia, kad iki šiol nėra susidūrusi su atveju, kai jos kūryba naudojama nelegaliai. Tačiau tam yra ir svari priežastis:
„Kai tik išleidžiu naują dainą, ją užregistruoju Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos (LATGA) bei Lietuvos gretutinių teisių asociacijos (AGATA) platformose. Tai suteikia oficialų patvirtinimą, kad esu kūrinio savininkė, galiu apsaugoti kūrinį nuo neteisėto naudojimo. Taip pat bendradarbiauju su agentūromis, kurios padeda užtikrinti, kad turinys būtų tinkamai licencijuotas ir naudojamas legaliai.“
Vartoti turinį legaliai – paprasta
Jei prieš daugiau nei 10 metų norintiems už nedidelę kainą arba nemokamai pasiklausyti mėgstamos muzikos tekdavo leistis į keisčiausias interneto platybes, šiandien situacija – kardinaliai pasikeitusi. Legalių muzikos, filmų ir serialų bei kito turinio platformų pasirinkimas – platus, įsitikinusi atlikėja Petunija.
„Turime labai daug legalių medijos kanalų, kuriuose galima legaliai žiūrėti naujausius filmus ir serialus ar klausytis muzikos iš bet kurio pasaulio kampelio. Man asmeniškai gera žinoti, kad turinio kūrėjams atlyginama už jų darbą“, – sako ji.
Atlikėja taip pat pastebi, kad muzikos pasiklausymo platformų mėnesio prenumerata žmogui kainuoja mažiau nei, pavyzdžiui, bilietas į kiną, bet pirmosios investicijos grąža – gerokai didesnė: „Už kelis eurus galima gauti neribotą prieigą prie legalaus ir kokybiško turinio. Smagiausia tai, kad taip paremiami ir mylimi atlikėjai.“
Ministerija imasi iniciatyvos
Kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius pastebi, kad dažnai jaunuoliai net nežino, kad naudoja nelegalų turinį, todėl kartu su ministerijos kolegomis praėjusiais metais ėmėsi iniciatyvos ir sukūrė pirmąją tokią Lietuvoje platformą „Legalija“, kurios tikslas – informuoti jaunimą apie legalų turinio vartojimą.
„Moksleiviai filmų, serialų, muzikos ieško internete, tačiau vis dar neatpažįsta nelegalaus turinio. Svarbu šviesti jaunus žmones, kad šie suprastų, kad reklamų gausa, nemokama peržiūra ar atsisiuntimas dažniausiai rodo, kad žmonės pateko į internetinį puslapį, kuriame publikuojamas piratinis turinys. Yra ir tų, kurie susivilioja pigiau kainuojančiomis prenumeratomis nelegaliose svetainėse, tačiau už jas mokantieji remia piratų veiklą, o ne kūrėjo veiklą“, – sako V. Gasparavičius.
„Legalija“ – platforma, kurią 2023 m. sukūrė Kultūros ministerija įgyvendinusi komunikacijos kampaniją „Naudok legaliai“. Platforma sukurta tam, kad vienytų garsius Lietuvos kūrėjus ir jaunuosius žiūrovus, klausytojus bei skaitytojus. „Legalija“ tikslas – keisti jaunimo nuostatas ir skatinti legalaus turinio vartojimą.