July 27, 2023

Žinomi Lietuvos kūrėjai pasisakė prieš piratavimą: tai prilygsta vagystei

Nuo balandžio mėnesio tęsėsi Kultūros ministerijos projekto „Naudok legaliai!“, siekiančio jaunus žmones supažindinti su legalaus turinio ir autorinių teisių tema, intensyvioji komunikacijos kampanijos dalis „Legalija“. Per šį laiką buvo sukurta speciali tematinė daina, 12 edukacinių vaizdo įrašų bei kompiuterinis žaidimas „Legalija“. Platforma niekur nesitraukia – jaunuoliai ir toliau kviečiami vaizdžiais būdais mokytis atskirti legaliai pateikiamą turinį nuo piratinio.

Kompiuterinį žaidimą „Legalija“ platformoje „Roblox“ išbandė jau beveik tūkstantis žaidėjų – moksleiviai bei studentai kviečiami jį žaisti ir toliau. Žaidime galima susitikti su garsiais Lietuvos kūrėjais: grupės „jauti“ ir „8 Kambarys“ nariais, atlikėjomis Auguste Nombeko ir Beatrich, turinio kūrėja Goda Kujavskytė (Goda Problema).

Be to, vaizdo tinklaraštininkas Gustas yra parengęs edukacinių vaizdo įrašų seriją, kuri leidžia jaunimui įgauti naujos informacijos ir geriau suprasti autorių bei atlikėjų teises, sužinoti apie jų apsaugą. Taip pat Gustas dalinosi patarimais, kaip iš kuriamo turinio galima užsidirbti. Šie edukaciniai vaizdo įrašai „Youtube“ platformoje buvo peržiūrėti jau daugiau kaip 340 tūkst. kartų.

Kampanijos metu sukurtas ne tik žaidimas „Legalija“ ir 12 vaizdo įrašų, bet net ir speciali daina. Ją ir jau daugiau nei 27 tūkst. kartų peržiūrėtą vaizdo klipą būtent šiai kampanijai parengė Lietuvos jaunimo pamilta grupė „jauti“. Kaip sako grupės vokalistas Džiugas Širvys, nelegaliai klausytis muzikos – lygu apiplėšimui.

„Nelegalus muzikinio ar kitokio turinio vartojimas ne tik, kad skaudina mus, kūrėjus, bet ir prilygsta vagystei – ne veltui tai vadinama „piratavimu“, – pastebi atlikėjas. – Mūsų kuriama muzika yra mūsų darbo vaisius, todėl, kaip ir kiekvienas žmogus, už tai tikimės sulaukti atlygio, o ne likti apiplėšti.“

Savo ruožtu kampanijos ambasadorė ir dainininkė Beatrich neslepia, kad buvo smagu save pamatyti kompiuteriniame žaidime „Legalija“ ir pabrėžia legalaus autorinio turinio naudojimo svarbą.

„Reikia suprasti, kad internetinis piratavimas daro išties didelę žalą kūrybinėms industrijoms, kelia tiesioginę grėsmę muzikos ir kino pasauliui, – tvirtina Beatrich. – Aš noriu, kad mano mylimi atlikėjai niekada nenustotų kurti, todėl jų kūrybos internete visada klausausi ar žiūriu ją tik legaliu būdu. Norisi tikėti, kad sąmoningi yra ir mano muzikos klausytojai.“

Nors klausytis dainų, žiūrėti filmus ar naudoti kitą turinį internete mėgsta daugelis, tačiau net 77 proc. Lietuvos jaunimo tam renkasi nelegalius skaitmeninio turinio šaltinius. Maža to, 9 proc. iš jų net nesupranta tokiu būdu pažeidinėjantys autorių teises. Tai rodo, jog nelegaliai pateikiamą turinį galime pasirinkti net patys to gerai nesuprasdami.

Dėl šios priežasties Kultūros ministerija pristatė kampanijos „Naudok legaliai“ tęsiniui sukurtą platformą „Legalija“. Kelis mėnesius trukusi jos komunikacijos kampanija jau artėja į pabaigą, tačiau turinys visuomenei išliks prieinamas ir toliau. Laisvai naudoti parengtą edukacinį turinį kartu su kompiuteriniu žaidimu raginamos yra mokyklos, neformalaus švietimo įstaigos, bibliotekos.

Kampanijos metu siekta mažinti distanciją tarp garsių šalies kūrėjų ir jų gerbėjų – turinį naudojančių jaunų žmonių, spręsti nelegalaus turinio vartojimo problemą, parodyti, kad autorių sukurtas intelektinis produktas yra saugomas, o legalus autorinio turinio naudojimas skatina atlikėjų kūrybą. Taip pat primintina, kad už turinio vagystę galima gauti baudą, be to, piratavimas kelia riziką užkrėsti savo įrenginį virusais ar kenkėjiškomis programomis.

Vaizdo įrašai, kompiuterinis žaidimas ir daugiau informacijos apie kampaniją – portale https://legalija.lt bei „Legalija“ socialiniuose tinkluose.

Kampanija yra finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.